Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vizesi
Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vizesi
Duyurular Suudi Arabistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: embassies.mofa.gov.sa

Suudi Arabistan Ticari Vize Hakkında

Suudi Arabistan Konsolosluğunun Ticari Vize kategorisine başvuru gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dikkatine!

Suudi Arabistan Konsolosluğunun Ticari Vize kategorisi için başvuru gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye Cumhuriyeti devletinin ikame iznine sahip yabancılar Konsolosluğun bu vize kategorisine Türkiye'den başvuru gerçekleştirme hakkına sahiptirler. 

Suudi Arabistan Ticari Vizesi; Suudi Arabistan devleti sınırları içerisinde ticari içerikli seyahat gerçekleştirecek kişi ve kimselerin başvuru yapması gereken bir Suudi Arabistan Konsolosluğu vize kategorisidir. 

Suudi Arabistan Ticari Vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişiler Ticari Vize başvuru koşulu olarak öncelikle bu ülkede faliyet gösteren Suudi Arabistan kurum/kuruluşlarından davet/kabul mektubuna sahip olmalıdırlar. Suudi Arabistan'da faaliyet göstermekte olan kurum ve kuruluşlardan davet/kabul mektubuna sahip olan kimseler ancak bu davetiye mektubuna göre vize başvurusunda bulunabilecek ve vizelerini alabileceklerdir. 

Suudi Arabistan Ticari vize başvuruları için hazırlanması ve beyan edilmesi gereken belge ve dökümanlar bu ülkeden alınacak olan davet mektubu içeriğine göre şekillenmektedir. Bu sebeple Suudi Arabistan Ticari Vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişi ve kurumlar Suudi Arabistan yetkili vize başvuru merkezlerine almış oldukları davet/kabul mektuplarını paylaşmaları tavsiye edilir.

Suudi Arabistan Vizesi yetkili vize başvuru merkezleri /acenteleri davet kabul mektuplarının içeriğine yönelik vize başvuru sahibinin hazırlaması gereken evrak ve belgelere dair bilgileri sunacaktır.

Suudi Arabistan Yetkili Vize Başvuru Merkezleri tarafından şahsınıza yönelik bildirilen hazırlanması gereken evrakları öğreneren ve bu evrakları tamamlayarak Suudi Arabistan Ticari Vizesi için müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Suudi Arabistan Vize Başvuru Formu

Suudi Arabistan vize başvuru formu büyük harfle, okunaklı ve vize başvuru evraklarında vermiş olduğunuz bilgilerle uyum gösterecek şekilde doldurmalıdır.

Suudi Arabistan vize başvuru formu İngilizce veya Türkçe doldurulabilirken, Türkçe doldurulması halinde Türkçe karakter kullanılmasında sakınca yoktur.

50 yaş üzeri olan kişiler Suudi Arabistan ticari vize başvurularında bulunmamalıdır. Yeni yapılan düzenlemelerle 50 yaş üzeri olan kişilere ticari vize verilmezken, çalışma vizesiyle Suudi Arabistan’a gelenlerin 90 gün içerisinde oturma izni almaları gerekmektedir.

Suudi Arabistan Ticari Vize için Gerekli Evraklar

 1. Pasaport: En az 1 yıl süreli ve karşılıklı 2 sayfası boş olmalı.
 2. Pasaportun renkli fotokopisi. A4 Formatında. 1 adet resim pasaport fotokopisi üzerine tutturulmalıdır.
 3. Kimlik fotokopisi. Renkli ve A4 formatında olmalıdır.
 4. 2 adet biometrik fotoğraf. Zemini beyaz 4x6 ebatlarında olmalıdır.
 5. Davetiye Fotokopisi: Suudi Arabistan’dan gönderilmiş olmalıdır.
 6. Şehadetname. Davetiye Gönderen Arap Firmasının Ticari Sicil Belgesi, Rakam-ı sicil.
 7. Şirket evrakları. İngilizce faaliyet belgesi aslı, sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, vergi levhası fotokopisi.
 8. Vize Başvuru Formu: Form bilgisayarda doldurulmalıdır. Başvuru sahibi tarafından imzalanacak ve şirketi tarafından sayfanın altındaki boş alana kaşelenip şirket yetkilisi tarafından ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.
 9. Diplomanın aslı veya fotokopisi.
 10. Çalışanlar için SGK işe başlama bildirgesi ve son 4 aylık maaş bordrosu. Şirket tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
 11. Şirket antetli kağıdına yazılacak ve şirket tarafından ıslak imza ve kaşe yapılmalıdır.
 12. Barkod. Şirketimiz tarafından resmi olarak hazırlanmaktadır.
 13. Dilekçe. Şirket Antetli kağıdına Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçedeki ünvanla davetiyedeki ünvan aynı olmalıdır. İstanbul dışında faaliyet gösteren firmaların dilekçelerini bağlı bulundukları il Valiliği’nden ve Ticaret Odası’ndan onaylatmaları zorunludur. Sonrasında aynı dilekçenin İstanbul Valiliği’nden onaylatılması gereklidir.

Suudi Arabistan Ticari Vize Davet Yazısı

Suudi Arabistan’a gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler

Seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair dökümanlar

Suudi Arabistan Ticari Vize Dilekçe Örneği

Başvuru sahibinin adı ve soyadı, bilgileri, iş yerindeki görevi ve ziyaretinin kapsamı,  yine ziyaret edeceği şirketin ismi hangi tarihler arasında bu şirketi ziyaret edeceği ve vize bitiş tarihinden önce geri dönüleceğine dair taahhüt şeklinde olmalıdır.

 

Suudi Arabistan Ticari Vize