Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vizesi
Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vizesi
Duyurular Suudi Arabistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: embassies.mofa.gov.sa

Suudi Arabistan Eğitim Vizesi

Suudi Arabistan Eğitim vizesi için Türk Vatandaşlarının vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nden Suudi Arabistan’a eğitim amaçlı ziyarette bulunmak için vize başvuru işlemlerinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Suudi Arabistan öğrenci vizesine başvurmak için vize öğrenci vize başvuru formunun doldurulması zorunludur. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvuru yapan kişiler hakkında bilgiye bu form üzerinden ulaşmaktadır. Başvuru formu eksiksiz olarak, gerçeği yansıtan bilgilerle doldurulması gereklidir.

Suudi Arabistan eğitim ve öğrenci vizesi başvuru formu Türkçe ve İngilizce olarak doldurulması gerekir ve başvuru evraklarında belirtilen bilgilerle aynı olması gerekmektedir. Suudi Arabistan başvuru formu doldurulmadan Suudi Arabistan Konsolosluğu vize değerlendirmeye almamaktadır. Vize başvurusu için form belgelerin arasında yer almalıdır. Vize başvuru formu resmi ve uluslararası bir belge özelliği taşıdığı için belirtilen hatalı, yalan veya yanlış bilgilerin kötü niyetle kullanılacağı düşünülür cezai yaptırımlar uygulanabilir. Vize başvuru formunda yapılacak bir yanlışlık da vize başvurusu yanabilir, ülkeye giriş ve çıkış zorlanabilir ve para cezası verilebilmektedir.

Suudi Arabistan vize başvuru formu doldurulup imzalandığı takdirde vize süresi bittiğinde ülkeyi terk edileceği kabul edilmiş olur. Bununla birlikte, vize onaylanmış alınmış dahi olsa Suudi Arabistan sınırındaki memurlar tarafından ülkeye girişe izin verilemeyeceği de kabul edilmiş olur.

Suudi Arabistan Eğitim ve Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan eğitim ve öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilmek için Suudi Arabistan’daki üniversiteden ya da okuldan kabul kağıdının alınması gerekmektedir. Eğitim vizesine başvuru yapan kişinin mezun olduğu okula ait diplomasının gerçeği ve fotokopisinin de başvuru esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir. Suudi Arabistan eğitim vizesine başvuru yapan kişinin Türkiye’de bağlı bulunduğu Milli Eğitim’den eğitim görmesine engel bir durumunun olmadığını gösteren bir yazı da gerekmektedir.

Suudi Arabistan Eğitim vizesine sahip olmak isteyen kişilerin pasaportları hakkında bilgiler online sistem aracılığıyla Suudi Arabistan’daki makamlara iletilmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından onaylanan vizenin ardından kayıt işlemleri başlamış olmaktadır. Öğrenci vizesine başvuru yapacak kişilerin pasaportlarında önceden alınmış İsrail vizesi ya da pasaportlarında İsrail’e giriş ve çıkış mührü varsa vize başvuru işlemleri kabul edilmemektedir. Suudi Arabistan eğitim vizesine başvuru yapacakların pasaportlarında yer alan vizeleri kontrol etmeleri gerekmektedir.

Suudi Arabistan Eğitim Vizesi için Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan vize başvuru işlemi 7-10 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğitim ve öğrenci vize başvuru ücreti başvuru sırasında nakit ödenmektedir. Bir iptal olması durumunda vize ücretinin iadesi yapılmamaktadır. Suudi Arabistan eğitim vizesi başvurularında karar verme yetkisi Suudi Arabistan Konsolosluğu’nundur.

 

 

Suudi Arabistan Eğitim Vizesi