Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vizesi
Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Vizesi
Duyurular Suudi Arabistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: embassies.mofa.gov.sa

Suudi Arabistan Hakkında

İslam’ın beşiği ve Arap yarımadasında bulunan en büyük ülkedir Suudi Arabistan. Ürdün, Irak, Kuveyt, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Yemen, Basra körfezi ve Kızıldeniz Suudi Arabistan coğrafyasını çevreler. Mekke ve Medine İslam’ın kutsal şehirleri olurken, milyonlarca Müslüman hac ve umre gibi dini ibadetleri için bu ülkeyi ziyaret etmektedir. Dünya Müslümanlarının gündemini Suudi Arabistan belirlerken, Kabe’i Şerif her yıl milyonlarca Müslüman tarafından hacı olmak amacıyla ziyaret edilir. Söz gelimi hacı olmak için, Türkiye’den Suudi Arabistan’a 2012 yılında 70 bin kişi gitmiştir. Hacı olmak için, 70 bin kişi arasına girmeyi planlayan Türkiyeli Müslümanların dikkat etmesi gereken konu ise, Diyanet İşleri başkanlığına gerekli olan başvurularda bulunup, gelişmelere göre Suudi Arabistan vize işlemleri içinde girişimlerde bulunmalarıdır. Ülkeye dini bir gerekçe ile gidildiği takdirde Suudi Arabistan umre vizesi işlemleri için başvuru yapılmalıdır. Umre vizesi için başvuru formu doldurulup, Diyanet İşlerinin vereceği onay ile kutsal olan umre ziyaretini gerçekleştirelebilirsiniz.

Hacı olan ziyaretçiler ülke ekonomisi için önemli bir gelir kaynağı oluştururken, Suudi Arabistan ekonomisinin baş aktörü ise petroldür. Ülkenin petrol ile tanışması ise ülkeyi dünya ekonomisi için önemli bir konum kazandırmıştır. Ayrıca hurma Suudi Arabistan’ın tabii kaynaklarından biri ve dünyanın çok sayıda ülkesine ihraç edilen önemli gelir kaynağıdır.

Suudi Arabistan gerek hac ibadeti, gerekse ruhani ve otantik coğrafyasıyla ilginç bir ülkedir. Ülkenin Kızıldeniz kıyılarında ki plajlar muhteşem özellikler, kayalar, mercanlar ve adaların sahip olduğu doğa birçok bakımdan ilgi çekicidir. Ayrıca, çöl iklimin hakim olduğu Suudi Arabistan’daki vahalar, görkemli dağ zirveleri ve yamaçları, nehirler bambaşka tabiatıyla türüne az rastlanır. Çöl iklimin özelliği olan fantastik kum alanları, taş oluşumlarının kendine ait dokusu merak uyandırırken, Suudi Arabistan çöllerinde yağmurun düştüğü dönem meydana gelen yeşillikler ve meralar etkileyicidir.

Osmanlı dönemi özelliği taşıyan binalar, hanlar ve çarşılar ise Suudi Arabistan’ın mimarisini zenginleştirmekte. Nisan ve mayıs ayları arasında yapılan deve yarışları ise heyecan vermektedir. Suudi Arabistan başkenti Riyad, ülkenin finans, metropol ve kültür hayatının şekillendiği en önemli şehirlerden biri olup, çok sayıda müze ve Arap tarihinin önemli simgesi olan Al Masmak kalesi, başkent Riyad’da bulunur. Suudi Arabistan şehirlerinin başlıca en önemlileri Riyad, Cidde, Mekke, Medine ve Tebük olurken özellikle Mekke İslam dini için kutsal bir şehirdir. İslam dininin peygamber Hz Muhammed (sav) bu şehirde dünyaya gelmiş olup, Kuranı Kerim'de bu şehire inmiştir. Ayrıca tüm dünya müslümanları hacı olmak için her yıl mekkeyi ziyaret etmektedir. Medine yine dünya Müslümanları için önemli bir şehir olurken Mescidi Nebevi ve Uhud dağı Medine'de bulunur. Suudi Arabistan şehirleri en eski yerleşim yerlerinin olduğu topraklardır. Dünya ticari tarihinin bir kısmı bu topraklarda oluşurken özellikle Riyad, Tebük ve Damman Suudi Arabistan ekonomi hayatı için önemli şehirlerdir.   

Suudi Arabistan İklimi

Suudi Arabistan toprakları çöl özelliğine sahip olduğu gibi, aylarca hatta hiç yağış almayan bölgelerde bulunmaktadır. Sıcak, Suudi Arabistan ikliminin en belirgin özelliğidir, yüksek yerlere yaklaştıkça ise hava şartları değişir ve serinleşir. En ideal ve uygun iklim Yemen’e yakın olan Necid çölünde görülür. Dehna ve Tehame bölgelerinde ise şiddetli sıcak ve kuraklık görülmektedir. Kısacası Suudi Arabistan hava durumu mevsime göre değişirken, ülkeye genel anlamda sıcak bir hava hakimdir.

Suudi Arabistan Ekonomisi

Suudi Arabistan ekonomisinin temel belirleyicisi ve dinamiği petroldür. Petrol ülkede 1932 yılında bulunurken, dünya ekonomisini bu tarihten itibaren etkilemeye başlamıştır. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan ülke Orta Doğu’da en büyük dünyada ise 3. Büyük ülke konumundadır. Petrolle paralel olarak Petro kimyası kurulmuş, gaz altın, gümüş ve demir ise, Suudi Arabistan’ın diğer önemli yer altı zenginlikleridir. Ülke topraklarının %2 si tarıma elverişlidir. Genel nüfusun %28’i ise tarım alanın da faaliyet gösterir. Buna rağmen tarım, ülke ekonomisi için önemli bir gelir kaynağıdır. Hurma buğday ve meyveler Suudi Arabistan’da en çok yetiştirilen ürünler olurken, özellikle hurma ülke ihracatının önemli ürünlerindendir. Hayvancılık yine ülke halkına gelir getiren uğraşlar olurken deve, koyun ve eşek beslenir. Yün ve hayvan derisi üretimi ise yaygındır.

Turizm Suudi Arabistan ekonomisinde petrolün ardından en büyük pay turizme ait olurken, Müslümanlık için önemli olan hac ve umre ibadetlerini gerçekleştiği bölgeler Suudi Arabistan toprakları içinde yer alır. Ticaretin gerçekleştiği başlıca Suudi Arabistan limanları ise, Yenbu, Cidde, Ras, Tanura ve Dahran’dır. Suudi Arabistan Riyali ise hem ülkenin para birimi olup hemde eski yıllardan bu yana dünya ticaretinin para birimlerinden biridir.

Suudi Arabistan Vizesi

Suudi Arabistan Türkiye’ye vize uygulaması olan ülkelerden biridir, Türkiye’den ülkeye gidecek olan kişilerin Suudi Arabistan vizesi almaları gerekirken, Suudi Arabistan vizesi, Suudi Arabistan Konsolosluklarından yahut konsolosluğun görevlendirdiği vize merkezlerinden alınabilmektedir. Vize başvuru işlemlerine seyahatinizin 2 hafta öncesinde başlanması ideal bir tarihtir, eksiksiz ve doğru doldurulmuş evraklarla vize başvuru işlemlerinde bulunabilirsiniz. Vize başvuru formunda verecek olduğunuz bilgilerin, başvuru evraklarındaki bilgilerinizle uyum göstermesine ise dikkat edilmelidir. Suudi Arabistan Konsolosluğu, başvuru evraklarında bulunan bilgileriniz arasında herhangi bir uyumsuzluğu göz önünde bulundururken, gerçeğe aykırı beyan veren kişilere ise Suudi Arabistan mevzuatınca yaptırım uygulanacaktır. Suudi Arabistan turistik vizesi bulunmamaktadır. Hac, umre, ziyaret ve ticari vize Suudi Arabistan vizesi türleridir. Eksiksiz ve doğru bir şekilde toparlanmış evraklarla Suudi Arabistan vize başvuru işlemlerinde bulunulabilir.

Suudi Arabistan Havaalanları

Suudi Arabistan dünyanın en büyük hava yolu ağına sahip ülkelerden biridir, lüks ve modern uçaklar ülkeler arası ulaşımı kolaylaştırırken Türkiye yönünden Suudi Arabistan yönüne direk uçuş olan çok sayıda havalimanı mevcuttur. Suudi Arabistan telefon kodu ise 966dır.

Riyad, Cidde, Damman, Medine, Tabuk, Taif, Gassim, Bisha, Al Baha, Alahsa, Yanbu, Abha, Hail, Jazan, Nejran, Vadi Ad Dawasir, Arar, Sharurah, Jouf, Gurayat, Qaisumah, Rafha, Turaif, Wedjh, Dawadmi, Al Ula, King Khalid, Mil. City Türkiye’den, Suudi Arabistan yönüne doğru direk uçuşların gerçekleştiği havaalanlarıdır.

Suudi Arabistan Hakkında